След почти три години писане и още две „постпродукция“ – „Човекът от страница 54“ е факт. Не искам да се връщам към времето на угнетителни диалози (и мълчания) с отговорни фактори в областта на книгоиздаването. Да пишеш без да знаеш дали ръкописът ти ще види бял свят не е занимание за слаби души. Романът се появи. И срещна първите си читатели по време на коледния панаир в НДК (13 декември).
Преди 13 декември
Работата по една книга никога не е само работа на писателя. Важно е да имаш издател, който да застане зад текста. Важно е да имаш и редактор като Петър Тушков, който да ти се кара за глупостите, които правиш. И също така е удоволствие да видиш как Виктория Видевска създава образа на всичко, което си си представял. Имах нужда от точно такава типично фантастична корица. Защото това е фантастика, да. И в същото време е съвременна българска литература (колкото и странно да звучи в отговорните уши на същите отговорни фактори). Струва ми се, че след „Приготвяне на багажа за път“, която направихме с Мартин Христов в „Ерго“ (и с илюстрациите на Роза Колчагова), това е втората книга, която ме кара да се чувствам цялостен. Удовлетворен. Всеки си е свършил работата. Получило се е нещо хубаво. Наистина хубаво. Останалото зависи от читателите.
Какво има на страница 54
По време на разписването в НДК имах известен проблем с това да обясня за какво е романът. Сега ще нахвърлям няколко опорни точки, които впоследствие могат да бъдат съединени от онези, които вече са го прочели:
– Колко лесно е да се окажем персонажи в чужда история; принуждават ни да се движим по нейните правила и да вършим онова, което други изискват от нас. Точно в такива случаи светът се обръща на книга, в която ти си второстепенен герой, а книгата… Книгата се превръща в реалност.
– Стремежът на обществото ни да произвежда еднакви, взаимозаменяеми хора. И в същото време парадоксалната необходимост на интелигентната машина от човеци, способни да творят, да проявяват въображение.
– Обсебеността ни по технологични патерици, които правят живота удобен. И хората като социални инвалиди, неспособни да общуват помежду си без патериците. Резултатът: постепенното им трансформиране във виртуални сенки, щъкащи из мракобесна, внушена реалност.
– Рязката и сякаш невидима за мнозина поляризация на Света – разпадането му на луксозен (самодостатъчен, самовлюбен) Глобален рай и вегетираща пустош.
– И накрая: Страница 54. Мисля, че тя е някъде там – между числото 42, Зона 51 и серия № 49.
В книгата има и Великденски яйца (под формата на несамоцелни препратки към други книги), но това е тема за тесните специалисти. „Човекът от страница 54“ може да бъде намерен на сайта на „Ерове“, във всички големи електронни базари (Озон, Сиела и други), а надявам се скоро и в книжарниците.
Представяне на книгата
Радвам се, че книгата тръгна добре при появата си на коледния панаир. Това означава, че може би за първи път ще мога да направя представяне, което да бъде по-скоро среща и разговор, а не толкова промоция. Още нямам точна дата, но се очертава да бъде в края на зимата. Надявам се тогава да видя колкото се може повече приятели, с които да поговорим за хората от страница 54.